0 грн
Зробити замовленняВиди акваріумних добрив
Акваріумні рослини потребують трьох речей, щоб вижити: світло, вуглекислий газ і поживні речовини. Світло ділиться на три «категорії» в засаджених водоймах: слабке, середнє і високе. Деякі рослини добре живуть при слабкому освітленні, але багато хто краще при середньому або яскравому освітленні.
Вуглекислий газ або CO2 розчинений у повітрі і необхідний для фотосинтезу, тому без нього рослини загинуть. У слабо освітлених резервуарах додавання вуглекислого газу може не знадобитися, адже невелика кількість вуглекислого газу з повітря природно розчиняється у воді акваріума.
Зазвичай, коли світло яскравіше, вуглекислий газ дефіцитніший. Наприклад, резервуари з високою освітленістю і системою впорскування CO2 називають «високотехнологічними». І навпаки, не яскраво освітлені і без впорскування CO2 називають «низькотехнологічними».
Оскільки багато популярних рослин непогано живуть у «низькотехнологічних» баках, їх іноді називають «низькотехнологічними» рослинами – яванський мох і папороті, деякі види анубіас, амазонки великі тощо.
Поживні речовини
Мінерали і хімічні речовини потрібні будь-якій рослині. Поживні речовини ділять на два типи: макро- і мікроелементи. Макро – це поживні речовини, в яких рослини сильно потребують. Мікроелементи – це речовини у слідових кількостях. Основні макроелементи для акваріумних рослин – азот (N), фосфор (P) і калій (K), що складають тріфект «NPK». Мікронутрієнтів більше: мідь, залізо, марганець, сірка і магній.
Ключем до успіху в посадженому акваріумі є підтримання балансу між світлом, СО2 і поживними речовинами. Зазвичай, коли рівновага порушується тим чи іншим чином, спостерігають:
- затримку або зупинку росту рослин,
- зміну кольору і загибель рослин,
- цвітіння шкідливих водоростей.
Рослини і добрива
Якщо в акваріумі живе риба, слабке освітлення і не закачується CO2, ймовірно, не потрібні добрива. Це особливо актуально в злегка засаджених акваріумах. Рибні відходи виділяють азот, а розкладаються рибні корми (особливо пластівці) утворюють фосфор. Калій і мікроелементи присутні у водопровідній воді.
Не очікуйте, що рослини добре живуть у такій низькотехнологічній системі. Якщо без добрив через кілька тижнів помітили ознаки дефіциту поживних речовин, можливо, доведеться купити хімію для акваріума, необхідну рослинам.
Однак якщо середнє або високе освітлення і закачуєте CO2, тоді додавайте добрива.
Які добрива необхідні
Це залежить від кількох факторів. Якщо помітили, наприклад, дефіцит калію після перших кількох тижнів життя нових рослин, значить, потрібна добавка калію.
Якщо середнє або яскраве світло, ймовірно, знадобляться мікро- і макроелементи. Жорстка вода містить усі необхідні мікроелементи. Деякі мікроелементи необхідні у великих кількостях для певних рослин (наприклад, червоні рослини, як правило, потребують додаткового заліза), тому мікроелементи продають в окремих пляшках.
Крім рідких добрив, які постачаються в пляшках, Інтернет-магазин зоотоварів Зоокул у Києві продає концентровані сухі добрива-порошки.
Скільки добрив використовувати
Це складне питання, яке залежить від популяції риби, об'єму, жорсткості води, кількості корму і рослин тощо. Використовуйте інструкції на пляшці, але коригуйте залежно від індивідуальних потреб акваріума.
Наприклад, дотримуєтеся інструкції на пляшечці, додаєте азот через день, помічаєте, що нітратів в акваріумі багато (понад 20 проміле), навіть при щотижневій зміні води, тоді зменшуєте дозу, оскільки риба краще справляється з потребами рослин в азоті, ніж думаєте.
Чи шкодять добрива рибам/креветкам/равликам
Як і буквально все, що додають в акваріум, у т. ч. і передозування добривами завдасть шкоди мешканцям. Деякі добрива шкідливі при передозуванні (азот і фосфор шкодять рибам, якщо рівень занадто високий), тоді як інші досить безпечні (наприклад, калій).
Багато безхребетних, таких як креветки і равлики, чутливі до міді. Обережно дозуйте і не допускайте помилок при дефіциті добрив. Набагато простіше трохи збільшити дозу фосфору через пару тижнів, якщо ваші рослини не отримують достатньо, ніж рятувати вмираючу рибу, яка отримала занадто багато.
Що краще, рідкі чи сухі добрива
Можуть знадобитися обидва типи. Більшість рослин беруть поживні речовини з води. Це має сенс для флори, яку не закопують у субстрат, наприклад, папороті тайландські (прив'язувані до корчів або каменів) або плаваючі роголисники. Але деякі рослини-коренеплоди почуваються набагато краще, якщо поживні речовини в субстраті. Хороший приклад тому – амазонка велика і багато рослин типу килимових покриттів, такі як мікрантемум монте-карло, глосостигма повойничкова і елеохаріс парвула.
Якщо є важкі коренеплоди, а субстрат не містить поживних речовин для рослин (гравій, флюорит і пісок не містять, ґрунт містить), тоді сухі суміші – хороша ідея. Суміш гравію і флюориту змішують із сухими добривами і додають навколо коренів щомісяця або два за потреби. Дійсно рослини ростуть швидше, ніж на одних тільки рідких добривах.