0
0

Збалансоване харчування котів

«Годувати котів правильно» передбачає дотримання режиму прийому їжі та збалансований раціон плюс знання про фізіологічні особливості, здоров'я і породу, врахування прожитих років. Порушення в годуванні сприяють розбалансуванню обмінів в організмі і виникненню алергічних реакцій, запаленням паренхіми нирок і проблемам з ШКТ. Тіло витрачає енергію постійно, навіть у спокої. Надходять з їжею білки, жири, вуглеводи, вітаміни і мінерали заповнюють дефіцити. У раціоні також повинен бути присутнім і розчинник харчових соків і солей - вода. Компоненти раціону повинні надходити в певних пропорціях.

Збалансоване харчування

Збалансоване харчування – це коли мурка отримує стільки калорій, скільки витрачає на добу. Літні і не дуже активні особини їдять рідше і менш поживну їжу, ніж молоді, у яких підвищена витрата енергії. Кішкам на останніх термінах вагітності і годуючим мамам потрібен калорійний корм.

Раціон харчування кішки, з чого складається

Прості вуглеводи заповнюють витрати енергії, складні (рис, гречка, вівсянка) незамінні для травлення.

Жири – це джерело енергії, «паливо», використовуються організмом для побудови клітин. Жири повинні бути в кормі рослинні і тваринні. Жири з молока (сметана і вершкове масло) і яєчного жовтка найбільш цінні. Їх можна додавати в каші.

Мінерали – це «керуючі» обміном речовин і поліпшують засвоєння корму речовини. Вони знаходяться в овочах, наприклад, в сирій натертій моркві. У неї можна додати сметани для кращого засвоєння корисних речовин з обох продуктів. Відварену або тушковану капусту і буряк підмішують в корм. Буває, кішки їдять свіжі огірки і дині. Кішки-примхливі відмовляються вживати ті чи інші овочі. У цьому випадку на допомогу прийде міксер/кухонний комбайн. Овочі перемелюють з м'ясом або рибою і подають до котячого столу.

Вітаміни підвищують імунітет, потрібні для обмінів, зростання і регенерації тканин/клітин організму. Коли в харчуванні відчувається дефіцит одного з вітамінів, в зону ризику потрапляє робота органів або цілого організму.

Коли вихованець недоотримує вітаміни і мінерали, тоді в дієту збагачують БАДами, наприклад, Beaphar Salvical (Салвікал), або дають окремо мінерали - Canina Cat Mineral або вітаміни - Canina Cat Vitamin.

Амінокислоти (вони ж білки, протеїни – це цеглинки тіла) потрібні для утворення нових клітин, зростання і регенерації. Вони беруть участь в обмінах, формуванні імунітету і в інших процесах і функціях в тілі.

Постачальники білків: сир, молоко, м'ясо і риба, яйця. Рослинні білки засвоюються гірше. Продукти, що містять їх, наприклад бобові, кішками погано перетравлюються.

Натуральна їжа

Хижаки потребують корисної, а не різноманітної їжі. Судження про те, що "Мурка з'їла рибу, значить, наступного разу дам їй м'ясо" недоречні. Дика тварина після упіймання горобця наступного дня не вирушає на річку за рибкою.

Заводчики кішок думають, що годувати вихованців рибою – це корисно, наслухавшись міських казок і нявкання кішки біля свіжої риби. Цим продуктом годувати можна 1-2 рази на тиждень, не більше. Енергії риба дає значно менше, ніж м'ясо. Річкова риба, на відміну від морської, має багато дрібних небезпечних для горла кота кісточок. Будь-яку рибу необхідно перед подачею на стіл коту відварити. Котам, які страждають на ниркові коліки та камені в нирках, рибу давати не потрібно – у ній багато фосфору, а цей агент відкладається конкрементами в органах виділення.

Користь з молока витягують кошенята. Зрілі особини потребують молока 1-3 рази на тиждень, не частіше і не багато, і то тільки тоді, коли організм перетравлює лактозу.

Травлення кішки не схоже на роботу ШКТ її господарів. Якщо давати вихованці залишки зі столу, тоді здоров'я кицьки знаходиться в зоні ризику. Тварини не перетравлюють у шлунку копчені та смажені продукти, консервації з фруктів та овочів, ковбасні вироби, гриби – у них немає ферментів для розщеплення цих продуктів. Не можна наливати заради забави каву та алкоголь.

Тягу мурок до борошняних виробів (хліба, випічки, локшини) заохочувати не варто. Ці продукти провокують розвиток ожиріння та хвороби серцево-судинної системи. Рис і гречка заповнять потребу у вуглеводах. Манка, пшоно або каша з кукурудзи – це "порожні" продукти, вони заповнять шлунок кота, але користі не принесуть.

Овочі повні вітамінів і мінералів, очищають від отрут організми котів і підтримують ШКТ. Але овочеві надлишки провокують виразки, коліт тощо. Овочі краще тушкувати або давати свіжі 3-4 рази на тиждень.

Солодке (морозиво, пироги та шоколад) шкодить, підвищує рівень цукру, "напружує" підшлункову залозу і викликає розвиток цукрового діабету, порушує роботу травлення.

Фрукти – це зайве навантаження на шлунок і кишечник і агенти алергізації, їх також потрібно виключити з раціону. Особливу небезпеку становлять екзотичні фрукти.

Сухі корми та консерви. Шкода чи користь

Заводського приготування сухі корми або консерви – це сучасний вибір зайнятих господарів. Вихованець з них отримує корисні речовини, господар спілкується з котом, а не вивчає полиці магазинів і кулінарну книгу.

Запори та пронос після вживання сухого корму змушують відмовлятися від цього зручного годування котів. Причина в тому, що заводчики забувають про особливості.

  1. Кошеня з самого дитинства потрібно привчати до якісних кульок або консервів, тоді і у дорослого кота не буде конфліктів з цими видами корму.
  2. Швидкий перехід до заводського харчування зі звичайної їжі або зміна одного бренду на інший може викликати розлад ШКТ. Міняти дієту потрібно не поспішаючи, збільшуючи день за днем кількість нового продукту в тарілці.
  3. Хронічні та спадкові захворювання викликають ускладнення у печінки, нирок та інших органів. Це слід пам'ятати при виборі сухих сумішей, консервів і натуральних продуктів. Хворі коти потребують спеціальної дієти.
  4. За утримання домашнього вихованця доводиться платити. Відмова від якісного харчування може призвести власника кота і його чотириногого друга до ветеринара, а його послуги коштують дорого.
  5. Якісне м'ясо з ринку, каші з крупи елітної групи та овочі в сукупності порівнянні за вартістю з придбаним у зоомагазині професійним сухим кормом або консервами.
  6. Похитнути здоров'я може і бюджетний готовий корм – це не вибір для щоденного годування. Харчування краще купувати в магазинах з хорошою репутацією. Гарантія якості – упаковка без слідів розтину і термін придатності на зворотному боці.
  7. Дієту підбирають, враховуючи породу, кількість прожитих років, фізіологію (виношування плода, стерилізація тощо), здоров'я і сприйняття окремих продуктів.
  8. Головна вимога до будь-якого типу харчування – баланс поживних речовин. Купуючи дешеві продукти або неякісний заводський корм бюджетної категорії, заводчик економить на здоров'ї улюбленця.
Коментарі