0
0

Як побороти «чорну бороду» та «в'єтнамку» в акваріумі – травнику?

Щоб перемогти ворога, потрібно розуміти природу його появи.

Почнемо з найпоширеніших міфів:

  1. “Чорна борода росте через течію.” – Наявність течії життєво необхідна в акваріумі, вона забезпечує приплив поживних речовин, у тому числі й до “чорної бороди”, і вона з місць активної течії плавно розійдеться по всій площі акваріума.
  2. “Ми заразили акваріум.” Чорна борода - це не хвороба, а симптом дисбалансу і, відповідно, вона утворюється у разі появи сприятливих умов для її зростання.
  3. “Якщо прибрати фосфати - зникне борода.” Таке рішення не тільки погіршить ситуацію, але й призведе до більшої кількості проблем. Фосфати (РО4) життєво необхідні в акваріумі, і їхній рівень не повинен падати нижче 0.25 мг/л.

Друга частина:

Тепер про те, чого не потрібно робити:

  1. Викидати всі рослини і садити нові.

    Якщо причина появи “чорної бороди” не усунена – нові рослини спіткає доля попередників.

  2. Лити перекис водню, антибіотики тощо.

    Застосовуючи такі препарати, ви порушуєте біологічну рівновагу в акваріумі, що дуже згубно позначиться не тільки на рослинах, але й на рибках та інших мешканцях.

  3. Перезапуск акваріума.

    За ефективністю дія подібна до рішення викинути всі рослини (крім випадків, коли акваріуму вже багато років).

  4. Равлики та рибки, які повинні з'їсти “чорну бороду”.

    Варіант неоднозначний – так, дійсно, є риби, які споживають “чорну бороду”, але обсяг з'їденої “чорної бороди” настільки незначний у масштабах акваріума, що віднести його до дієвих заходів боротьби не можна, це скоріше додаткові витрати і втрачений час.

  5. Чарівна таблетка від усіх проблем - купіть і все пройде. У кращому разі такі препарати тимчасово приберуть “чорну бороду”, і через деякий час вона повернеться, а часто застосування таких препаратів небезпечне для ваших мешканців акваріума. Користь такі препарати приносять тільки продавцям.

Третя частина:

Тепер розберемо, що ж робити з цією напастю:

  1. Стежити за гігієною акваріума.

    Це дуже об'ємне поняття, яке включає: підміну води один раз на тиждень об'ємом 30% від загального об'єму акваріума; сифонку ґрунту; не перегодовування риб; не допускати перенаселення.

  2. Правильний об'єм фільтрації в акваріумі.

    Фільтр повинен прокачувати через себе не менше 5-ти об'ємів акваріума на годину.

  3. Оптимальний температурний режим, як правило, 24-26 (крім утримання специфічних риб та іншої живності – їхній режим може відрізнятися як у менший, так і у більший бік).
  4. Живі рослини - головні помічники в установленні біологічної рівноваги і позитивно впливають на здоров'я і зовнішній вигляд риб.
  5. Світловий день може коливатися від 7 до 12 годин, важливо щоб освітлення було стабільним щодня. (Якщо сьогодні увімкнули світло о 10 ранку, а вимкнули о 20:00, то такий самий цикл має бути і завтра, і післязавтра тощо.)

Виконання описаних пунктів часто допомагає, але бувають випадки, коли причини проблеми криються глибше, а саме – у порушенні балансу. У таких випадках необхідне внесення добрив. Починати можна з простого: Мікро «Амазонія» у дозуваннях від 0.5 – 1.5 на 100 літрів для акваріумів без СО2 і калій «Амазонія» у середньому 1-3 мл на 100 літрів.

У 90% випадків такі заходи допомагають, решті 10% не варто впадати у відчай.

Наступний етап - насичення акваріума вуглецем. Є кілька основних методів насичення вуглецем: подача газоподібного СО2 (балонна система, брага, лимонка); внесення рідкого вуглецю «Амазонія СО2» (не вимагає купівлі та обслуговування габаритного обладнання) у дозах 4 мл на 100л.

Далі - контроль нітратів і фосфатів. Необхідно стежити, щоб рівень фосфатів (РО4) був 0.5, а нітратів (NO3) від 10 до 15. Наведені рівні нітратів і фосфатів мають бути вранці до внесення добрив. У разі, якщо показники нижчі за зазначені - необхідне внесення Макро «Амазонія». Якщо порушено співвідношення пропорції фосфатів і нітратів (РО4 і NO3) - в асортименті компанії «Амазонія» є препарати Нітрат і Фосфат, які допоможуть вирівняти баланс речовин.

Впевнені, що наша стаття допоможе вам. З повагою, команда компанії «Амазонія».

Коментарі